Hızlı Okuma


Hızlı Okuma

Hızlı OkumaHızlı okuma, bir beceri ve araçtır. Bu beceriyi amaç haline getirmek ve bu yönde bir çalışma sarfetmek kesinlikle doğru bir çalışma değildir. Maddi bir karşılık ile satın alınabilir bir beceri olmayan hızlı okuma, elde edilmek istenen diğer beceriler gibi öğrenme ve geliştirme sürecinde gayet ve çaba ile elde edilebilir. Gerekli zamanın ayırılması ve tekniklerin uygulanması sonucunda hızlı okuma becerisi gayet kazanılabilir. Delta Koleji olarak hızlı okuma konusunda öğrencilerimizi bu beceriye teşvik ve motive etmeye çalışıyoruz. 

Hızlı Okumanın Avantajları

Birçok insan ortalama dakikada 250 kelimelik okuyabilir. Bunun anlamı ise bir kitabın veya belgedeki ortalama bir sayfanın 1-2 dakika gibi bir sürede okunması demektir. Hızlı okuma becerisi ile öğrencilerimiz dakikada 500 kelimeye kadar çıkabilmektedir. Ancak bu hız ile okumak anlatılmak isteneni asla kısıtlamamaktadır. Yani öğrencilerimiz daha hızlı bir şekilde okuduklarını gayet doğru bir şekilde anlayabilmektedirler. Hızlı okumanın tek faydası bir kitabı ya da makaleyi hızlı bitirmek değildir. Bu beceri öğrencilerin günlük hayatında ve kariyerlerinde de hızlı ve doğru hareket edebilmelerini sağlar. 

İç Seslendirme

Pek çok insan herhangi bir yazıyı okurken kelimeleri aklında teker teker seslendirir. Bu da yazıyı okuma hızını falzasıyla yavaşlatır. Fakat aslında iç seslendirme yaparak kelimeler ikişer kere okunmuş olur. Delta Koleji olarak hızlı okuma eğitimini alan öğrencilerimize iç seslendirme alışkanlıkalrından kurtulmaları yönünde bazı eğitimler veririz. Böylece gençlerimiz okuduklarını çok daha hızlı ve doğru bir şekilde akıllarına atabilirler. 

Göz Hareketi

Yavaş okuyucular, herhangi bir yazıyı okurken her bir kelimeye odaklanma ve her bir satırda ilerleme eğiliminde olurlar. Göz bir kerede yaklaşık olarak 4 santimetrelik bir alana odaklanabildiği için okuyucular 4-5 kelimeyi okuyarak ilerleme gereksinimi duyarlar. Fakat bu durum okunma hızını en çok düşüren etkenlerden bir tanesidir. Bunun yerine okuyucunun 4-5 kelimeyi aynı anda okuması ve sonrasında diğer 5 kelimeye geçmesi kendisine büyük bir hız kazandıracaktır. Bizler de öğrencilerimize aynı mantığı öğretmeye ve hızlı okuma konusunda başarılı olmaları için çalışıyoruz. 

 

ONLINE KAYIT FORMU